Vojtěch Kučera - Nehybnost

27. ledna 2013 v 23:05 | Petí |  Česká literatura
Třicet tři básní Vojtěcha Kučery
Nehybnost je Kučerovou již třetí sbírkou. Básně se objevovaly na internetu nejprve jako anonymní. Celá sbírka je pro čtenáře volně dostupná na internetové stránce nehybnost.cz. Vizuální část samotných básní je prostá. Básně jsou psány černým písmem na bílou stránku. Alespoň se tak můžeme plně soustředit na text, aniž by nás vyrušovaly ilustrace či jiná grafická úprava. Ty jsou chytře umístěny mimo básně. Pod hypertextovým odkazem "postupně" se nacházejí fotografie, které zachycují odrazy krajiny v zrcadlech. V dalším hypertextovém odkaze "pomalu" nalezneme třicet tři typogramů. Tyto typogramy jsou tvořeny opakujícím se slovem Nehybnost na šesti řádcích vždy po šesti písmenech a tím tvoří tvar čtverce. Ve většině z nich jsou čtyři písmena nahrazena tečkami. Z toho dvě jsou černé a odkazují nás na báseň, další dvě jsou šedé a pro změnu odkazují na fotografii. I zvuk je důležitou součástí sbírky. Zvukový podklad je jistě jejím zajímavým doplněním, u knihy bychom se s tímto nesetkali, ale neustále se opakuje a může nás při čtení rušit.
Jak už název sbírky napovídá, jedná se o jakýsi pokus staticky zachytit různé situace či momenty. Názvu však odporuje fakt, že ze všech básní pociťujeme dynamičnost. Básně tvoří maximálně čtyři strofy, většina z nich má strofy dvě. Verše jsou volné a krátké, někdy jen jednoslovné, ale o to více jsou úderné. Zřídka se objevuje rým, pokud ano, je buď střídavý, nebo přerývaný. Zajímavé je také to, jak si Kučera pohrává se slovy a s hláskami. Jako příklad lze uvést verše z básně Od a ke - ,,Tik-těk-klop/klop-těk-tik" nebo v básni E-chó - ,,Dunící/ dutá puklina". Pro zdůraznění slov a vyvolání emocí u čtenáře volí autor anaforu. Avšak po přečtení celé sbírky můžeme říci, že Kučera používá ve většině svých básní až zbytečné kvantum opakování. Například hned v první básni Návrat - ,,Holé pláně, holé/ holé, zapřít" nebo v básni Sen o otcově smrti, kde díky tomu na nás dorážejí možné obavy o nejbližší - ,,zemřel jsi podruhé/zemřel jsi potřetí". Anafora není jediné opakování, které se v básních vyskytuje. Jde i o opakování slov uvnitř verše, jako je tomu v básni Do zdí - ,,Do zdí, do zdí panikou slov biju", taktéž opakování rovnou celých vět - ,,Kostrovlak se žene tmou/ Kostrovlak se žene tmou" z básně Féerie. A v neposlední řadě je to epifora - ,,sráží se v výkřik/bezhlesý výkřik"z básně Bytostně.
Své místo ve sbírce mají básně lyrické i epické, objevují se zde básně milostné či obrazy krajin a písně. Básni Úchvat se prolíná pocit prázdnoty, která se podle autorových slov mstí. Báseň Maják se věnuje nedostatečné komunikaci, kdy dva lidé jsou sice spolu, ale nerozumí si, přesto se k sobě snaží najít cestu, což je stále aktuální téma ve vztazích. Z básně Čeření temných hladin jde naopak cítit strach z odcizení - ,,Zase už spolu, přesto sám/nocí se ke dnu protrvám…". Kučerovi se daří v nás vyvolat silný pocit marnosti, kterým nás trýzní v básni Vyhořeno - ,,Tak k čemu okap/když není střecha? /Tak k čemu hrách/když není zeď…". Dále je to bolest prostřednictvím lyrického subjektu v básni Další noc, který je ,,zasažen cepíny/ do srdce" a navrací se ze svých představ do reality ,,Růžové sny?/Už dávno ne!".
Kučerova sbírka je směsicí témat, některé básně jakoby z ní přímo vyčnívaly, jak jsou odlišné od jiných. Nejvíce zajímavá mi připadá báseň Sen o proměně, ve které se autorovi povedlo zachytit, jak jsme ve snu bezbranní a vydáni mu napospas. V každé básni je jedno slovo provedeno jako hypertextový odkaz, který nás přenese k určité fotografii. Měla jsem nutkání tyto slova vypsat na papír a zjistit tak, zda se nejedná o další báseň. V Kučerově tvorbě je nejen jasný záměr zaujmout čtenáře a vtáhnout jej do svých veršů, ale také snaha donutit jej zapřemýšlet nad formou této sbírky. Nehybnost je jak svým provedením, tak svými básněmi pozoruhodná a zájem čtenáře si nepochybně zaslouží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kelawanda Kelawanda | E-mail | Web | 17. října 2019 v 9:45 | Reagovat

Onlinepharmacies Cialis A Paris  <a href=http://xbmeds.com></a> Where Is Priligy Sold Kamagra Effetto Collaterale Oral Jelly

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama